Úvod

Seznam členů

Jak lezeme

Co se plánuje

Co se stalo

Lezecké aktuality

Průvodci na síti

Odkazy

Kniha návštěv (forum)

Oddílová knihovna

Napište adminovi

 

 

 

 

 

 

 

Nevidomý lezec chce po umělé stěně a skále okusit i lezení po horách

PRAHA 19.prosince - 24-letý poštovní doručovatel a horolezec Jan Říha nevidí ani náznak skalní struktury před svým obličejem, protože je od narození slepý. Přesto se jako lezec pohybuje po skalách velice přirozeně a jak o něm prohlásil jeho přítel: "Je neuvěřitelné, na jak malých stupech je ochoten stát. Asi je to tím, že na to nevidí."
    S umělou stěnou se Honza dostal do styku během svého studia na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež, s postupem času začal lézt i po skalách. Leze jako druhý. "Jsem si plně vědom omezení se na skupinu, která mi napovídá spáry ve skále. Bez její pomoci je najdu, ale chvíli mi to trvá. Pak jsem unavený a ztratím tím hodně energie. Za předpokladu připravených expresek nebo skob mohu lézt i první," píše na svých www stránkách (http://riha.web.worldonline.cz/) horolezec, který by rád okusil i lezení ve vyšších horách.
    Na druhém konci lana zdolává bez problémů a bez nápovědy obtížnost VI a lehčí VII pískovcové klasifikace, u těžších cest občas potřebuje poradit směr nebo konrétní chyt. Na prvním leze někdy na pražské umělé stěně v Ruzyni, ve skalách zatím lezl na prvním u italského Lago di Garda obtížnost 4b.
    Lezec se na novináře v těchto dnech obrátil s žádostí o pomoc při hledání sponzorů pro své působení ve vysokých horách:

    Vážený pane, Vážená paní,
    jsem zrakově postižený a věnuji se lezení na umělých stěnách a skalách. Chci zkusit také lezení v horách, ale na to potřebuji více finančních prostředků. Proto se na Vaši společnost obracím s žádostí o pomoc, kterou si představuji tak, že byste uveřejnili buď ve vašem sdělovacím prostředku, nebo na vašich Internetových stránkách, odkaz na mé internetové stránky a tak mi pomohli najít sponzory. Myslím si, že by se tak o mě dozvědělo více firem a lidí.
    Děkuji,
    ahoj Honza,
    riha.web.worldonline.cz