Úvod

Seznam členů

Jak lezeme

Co se plánuje

Co se stalo

Lezecké aktuality

Průvodci na síti

Odkazy

Kniha návštěv (forum)

Oddílová knihovna

Napište adminovi

 

 

 

 

 

 

 

Ve Vysokých Tatrách zahynul horolezec z Frýdku-Místku
PRAHA 21.března - Při výstupu na vrchol Kežmarské kopy ve Vysokých Tatrách se v sobotu smrtelně zranil 38letý český horolezec. Uvedl to na dotaz ČTK Jozef Koršala z Tatranské horské služby (ZHS).
    38-letý horolezec Libor Kaděra z Frýdku-Místku se vydal spolu s kolegyní na výstup severní stěnou hory. Ze zatím neznámé příčiny se ale ve třetí lanové délce zřítil a ačkoli se zachytil na skobě kolegyně, při pádu se udeřil do hlavy a zraněním následně podlehl.
    Horolezkyně z Ostravy, která přivolala záchranu, nedokázala horské službě říci, jaký byl důvod mužova zřícení. Výhled na jejího přítele, který v kritické chvíli lezl asi 30 metrů nad ní, totiž zrovna zakrývala skalní hrana, vysvětlil Koršala.
    Horská služba horolezce vyprostila, k životu se jej však nepodařilo přivést ani po transportu vrtulníkem lékařské záchranné služby do Popradu, kde tělo mrtvého nyní zkoumá soudní lékař.

Na adresu redakce Horolezeckých novin přišla v těchto dnech zpráva, která je zároveň varováním:

(píše Klára Kočarová-Pechová:)
    .... Okamžik překvapení a pravděpodobně fakt, že neměl prsní úvazek způsobily, že pád byl nekontrolovatelný. Horolezec byl po pádu nepřítomen. Jeho spolulezkyně mu poskytla okamžitou resuscitaci a přivolala svým voláním o pomoc k chatě u Zeleného plesa Horskou službu. Lékař však po hodině od nehody konstatoval smrt, Libor pravděpodobně podlehl vnitřnímu zranění nebo zranění hlavy.
    Tato smutná zpráva, doufám, osvětlí všechny ty, kteří zapomínají, že prsák je nedílnou součástí vybavení horolezce.

ČTK při této smutné příležitosti dále informuje:

Za necelé tři měsíce letošního roku zemřelo ve Vysokých a Západních Tatrách pět lidí. Poslední českou obětí slovenských hor byla 53letá turistka z Prahy, kterou horská služba v pohoří Velká Fatra našla mrtvou až 8. března, když s největší pravděpodobností zahynula spolu se slovenským vůdcem výpravy již 22. února.

 

ZPĚT