Úvod

Seznam členů

Jak lezeme

Co se plánuje

Co se stalo

Lezecké aktuality

Průvodci na síti

Odkazy

Kniha návštěv (forum)

Oddílová knihovna

Napište adminovi

 

 

 

 

 

 

 

ÁDR KONEČNĚ POVOLEN!!!


Tak s povolením lezení v Adršpachu to vypadá nadějně. Pro ty, co se na Teplicko-Adršpašský písek chystali, šance alespoň v druhé půlce sezony!

Podrobnosti najdete ZDE.

 

 

NOVÝ LÉK PROTI VYSOKOHORSKÉ NEMOCI OBJEVEN!!!


Chystáte-li se na nějaký hezký kopec a čeká vás tím pádem pobyt ve větších výškách, pak by vás mohlo zajímat co zjistili lékaři z londýnské nemocnice Hammersmith. Podrobnosti najdete ZDE.

Nelze než popřát - hodně vrcholů...!

 

 

ZPRÁVA Z CHKO BROUMOVSKO


Pro všechny, kdo rádi jezdí na písek přišla nemilá informace. Správa CHKO Broumovsko rozhodla o omezení horolezecké činnosti v oblasti Křížového vrchu! Plné znění rozhodnutí si můžete stáhnout zde: strana 1 + strana 2. Pro lepší orientaci Vám mohou posloužit mapky oblasti zde a zde.

Docela zajímavá diskuze na toto téma se rozběhla na www.lezec.cz (a jsou tam i dva příspěvky od Bobka z Ameriky :-)).

 

 

PATAGONIE 2002


Honzovi Kreisingerovi se spolu s Davidem Šťastným povedl skvělý prásk - "Riders in the Storm" na Torre Central v N.P. Torres del Paine v chilske části Patagonie.
Velká gratulace Honzovi a pro vás zpráva od něj, že až budou nějaké diáčky, určitě se ozve.

Bližší informace o expedici najdete na serveru ČHS - právě TADY.

 

 

Legenda z Yosemit (Lezec.cz)


Legenda amerického lezení a hlavně první pokořitel noblesního El-Capu, Warren Harding zemřel. Je to smutné, ale je to tak. Pro podrobnosti je tu nové www.webcrag.com.

 

 

Valná hromada ČHS (2.3.2002)


Valná hromada schválila úpravu stanov. Na odsouhlasené znění se můžete podívat ZDE.

 

Horolezecký festival v oblasti Pik Lenina


V rámci oslav Mezinárodního roku hor pořádá Kyrgiz Alpine Club ve spolupráci s kyrgyzskou vládou Horolezecký festival v Pamíru, v oblasti 7134 metrů vysokého Piku Lenina.

Je pro nás čest, že Vás můžeme pozvat na tuto akci.

Termín konání: 1-25.8.2002
Termín přihlášek: do 1.6.2002
Cena: 399 USD/osoba - Kyrgyz Alpine Club nabízí bezplatnou účast pro jednoho člena z každého oddílu, který bude mít min. 10 členů.

Více informací neleznete zde, nebo taky zde, nebo na emailu: kac@netmail.kg, nebo na www: www.kac.centralasia.kg

 

 

   ZPĚT NAHORU

 

ALPY - přehled výstupů


Na serveru ČHS se můžete podívat na první část přehledu toho, co naši horolezci vylezli v Alpách. Lezete v těchto horách??? Napište Jirkovi Novákovi a v dalších částech budeme moci číst i vaše jméno!!!

 

Novinky v knihovně ČHS


Zajímá vás indická část Himálaje a Karákoramu? Můžete si půjčit ročenku INDIAN MOUNTAINEER 2001.

Nový souhrnný průvodce po skalních oblastech Evropy. Podrobnosti najdete ZDE.

Další nové zajímavosti ze svazové knihovny najdete TADY.

 

Úrazové pojištění členů ČHS u pojišťovny Kooperativa


ZDE najdete informace o úrazovém pojištění, které má zdarma každý člen Českého horolezeckého svazu. Podmínkou je pouze mít na příslušný rok zaplacené členské příspěvky ČHS.


103 nově otevřených vrcholů v Nepálu


Seznam nově otevřených nepálských vrcholů nejdete na serveru ČHS. podívejte se SEM.

 

 

1. neoficiální MS v lezení v ledu


10. - 13.1.2002 proběhlo 1. neoficiální MS v lezení v ledu v rakouském Pitztalu
Na vynikajícím 9. místě se umístil Luboš Mázl. když za sebou nechal hodně špičkových lezců světa.
Budeme držet palce na dalším závodě 25.-27.1., kdy bude svůj výkon obhajovat ve švýcarském Saas-Fee.

Možnost sledování na www.ice-time.com

  

 

Výstupy roku 2001- ČHS


Grónsko - NALUMASORTOG prvovýstup TURKISH GERLAND FIGS klas. 9 UIAA RP účastníci: V.Šatava, M. Vrkoslav, P.Jonák, P. Balcar.
Nepál - KONGDE RI NUP prvovýstup CHEAP WINE klas. 8 UIAA, led 80st, A2 účastníci: A. Lienert, J. Doudlebský.

Čestné uznání 2001 - muži
CHILE - TORRE ESCUDO cesta The Dream 7 klas. 5.10 / A4+ účastníci: T.Rinn, M. Holeček, T.Sobotka.

Čestné uznání 2001 -ženy
USA - Mt. McKinley cesta Cassin Ridge účastníci: Šárka Kocourová s přáteli.

Reprezentační družstvo - hory
T.Rinn, M. Holeček, R. Lienerth, J. Doudlebský, Václav Šatava.

Závodní družstvo - pro lezení v ledu
L.Mazl, J. Kuhn - Gaberová.


   ZPĚT NAHORU


Nepál otevře více trekingových cest


Na zasedání představitelů Ministerstva turistiky a Imigračního úřadu bylo doporučeno znovuotevření trekových cest v šesti oblastech severního Nepálu. Mezi tyto cesty by patřily cesty do Limi of Humla, Byas of Darchula, Olangchungola, Lele of Taplejung, Nanche a Naangpala of Solokhumbu, Kimathanka of Sankhuwasava, Kanda a Dhuli of Bhajang.

Tyto cesty nejsou zdaleka nové. V minulosti již byly zpřístupněny, ale v polovině šedesátých let byly pro treking uzavřeny. Cesty však nebudou v současné době plně zpřístupněny, ale budou otevřeny pouze pro trekové skupiny vedené styčným důstojníkem Imigračního úřadu. Ale i přes jistá omezení, je toto gesto vlády chápáno většinou lidí velice pozitivně.

 

Hodnocení roku 2001 komisí sportovního lezení ČHS


Systém soutěží

V Čechách se soutěží ve třech lezeckých disciplínách.Lezení na obtížnost, boulderingu a lezení na rychlost. Nevýznamnější a nejsledovanější jsou závody na obtížnost. Všechny tři disciplíny mají seriál závodů Českého poháru.
Lezení na obtížnost - čtyři závody a Mistrovství ČR
Lezení na rychlost - dva závody
Bouldering - tři závody

Lezci roku

Tomáš Mrázek nar. 1982, žije a trénuje v Brně. V letošním roce se prosadil mezi absolutní světovou špičku v soutěži na obtížnost. Sérii začal před prázdninami, kdy vyhrál Juniorské Mistrovství Světa v Rakouském Imstu. Po prázdninách na seniorském MS skončil druhý. Na těchto závodech rozhodl o druhém místě horší výsledek ze semifinálového kola. Týden na to, na prestižním ROCK MASTERS skončil vedle světových es první. Na tyto výrazné úspěchy navázal perfektním výkonem v italské L'Aprice, kde deklasoval startovní pole a vyhrál s výrazným náskokem. Posledním závodem SP v lezení na obtížnost byla slovinská Kranj, kde podobným způsobem porazil všechny soupeře a opět se radoval s vítězství. V celkovém umístění SP skončil třetí.
Umístění MSJ 1. MS 2 SP Chamonix 15, SP Lecco 13, L'Aprica 1, Kranj 1, celkově 3 . MČR 1, Český pohár 1,

Ženy

Věra Kotasová nar. 1977, žije a trénuje v Brně, v letošním roce ji provázela smůla a Věra si hned na začátku sezóny poškodila vazy hlezenního kloubu. Do soutěží se vrátila až na SP v italské L'Aprice kde obsadila 10 místo a historicky posunula umístění žen. Na MČR skončila první. Slovinská Kranj Věře tolik nepřála a její 18. místo bylo trochu zklamáním. Druhým výrazným úspěchem bylo třetí místo ve finálovém závodě SP v boulderingu. V loňském roce obsadila Věra v celkovém pořadí SP v Boulderingu 5. místo.
Umístění SP L'Aprica 10, SP Kranj 18, SP Birmingham - bouldering 3 MČR 1, Český pohár 3

 

Tomáš Mrázek deklasoval soupeře


ČHS 19. listopadu - Česká lezecká škola, to začíná být ve světě pojem s náležitou váhou. Dobrou reklamu jí v poslední době dělá hlavně brněnský lezec Tomáš Mrázek.
Ten o víkendu 16.-18.11. zvítězil v dalším ze závodů Světového poháru ve sportovním lezení na obtížnost, který se konal ve slovinském městě Kranj.

Jak se nechal slyšet trenér české lezecké reprezentace, "deklasoval soupeře skvělým výkonem". Je to podruhé za sebou, co vyhrál závod Světového poháru.
Předtím na mistrovství světa byl druhý. Svými výkony vyzdvihuje lezení mezi sporty, v kterých jsou čeští sportovci.

 

   ZPĚT NAHORU

 Ochrana přírody v Tatrách


ČHS 19. litopadu - Vzhledem k množícím se snížnostem ze strany TANAPu na členy ČHS jsme se rozhodli, že vyjdeme TANAPu vstříc a budeme se snažit informovat lépe naše členy v oblasti legislativy na území Vysokých Tater.
Zde se můžete podívat na dva základní dokumenty, které by měl mít přečtený každý, kdo se rozhodne Vysoké Tatry navštívit.

 

Pojištění léčebných výhod pro horolezce v zahraničí (2002)


Aktuální informace o zvýhodněném pojištění pro členy ČHS najdete na svazovém serveru ZDE.

 

 

Jihozápadní stěna Kusum Kanguru zdolána
KATHMANDU 27.října - V pátek dopoledne se do hlavního města Nepálu vrátila úspěšná česká lezecká expedice, jejímž cílem byly štíty Kusum Kanguru v oblasti Everestu. Expedice vylezla alpským stylem dvě nové cesty v jihozápadní části masívu. Dvojice Roman Kamler a Slávek Vomáčko vystoupila 19.října na západní vrchol této hory náročnou cestou v západním hřebeni. O den později dosáhla trojice Ivan Foltýn, Pavel Chizňak a Petr Strnadel po čtyřech dnech těžkého lezení jižního vrcholu.
    Počasí v současné době na vrcholech hor není nejlepší a napadlo poměrně dost nového sněhu. Další, podrobnější informace sdělíme čtenářům HrN po příletu. Celou expedici pořádal Krnovský horský spolek.
    Slávek Vomáčko, Káthmándú

Poznámka od redakce Horolezeckých novin: Komplex Kusum Kanguru má tři vrcholy, nejméně 5 hlavních hřebenů a oplývá mnoha strmými stěnami. Lezení zde je technicky obtížné a vyžaduje mnoho zkušeností. Cesty vedoucí k vrcholům masívu mají v horní třetině hory jedno společné - 70 až 80st. ledu, sněhu a skalního terénu. Mnoho horolezců do hory nastoupilo, jen pár jich uspělo.

 

Generální zasedání UIAA a webové stránky UIAA


O prodlouženém víkendu 11.-14. října se konalo v St. Johann im Pongau v Rakousku generální zasedání UIAA spojené se slavnostním vyhlášením roku 2002 jako Year of The Mountains“. Mezi spoustou zajímavých informací z komisí zazněla také pochvala webmasterovi nově oživených stránek UIAA Vladovi Linkovi a novému člena předsednictva Zolovi Demjánovi za dobře odvedenou práci: zapeklitou situaci, kdy organizace jako UIAA byla dlouhou dobu bez webových stránek a tápala v hledání nového providera a tvaru své internetové tváře, vyřešilo umístění na serveru jedné slovenské společnosti vedené mladými lezci včetně designu a správcování stránek. Server běží od 15. června a návštěvnost stoupá – pokud se i vy chcete dozvědět něco přímo ze zdroje, hledejte na adrese http>//uiaa.ch/.
Statická část obsahuje informace o organizaci samotné, kontakty, zprávy ze zasedání, deklarace a podobně; v dynamické najdete čerstvé zprávy z pera editora UIAA magazínu Ernesta Haaseho a hlavně zprávy z jednotlivých komisí. Za obsah svých stran si v blízké budoucnosti budou ručit webmasteři samotných komisí, což by mělo být zárukou aktuálnosti a kvality informací.
Dalším diplomatickým počinem člena předsednictva Demjána bylo, že výkonný orgán UIAA konečně přestal rozlišovat mezi „západními“ a „východními“ evropskými státy; nyní jsme si (alespoň takto) všichni rovni.

 

   ZPĚT NAHORU

 

 

Soňa a Šimon se chystají učit lezení a skialpinismus


PRAHA 14.září - Držitelka ženského výškového rekordu ve vysokých horách Soňa Vomáčková a Josef Šimůnek z horolezecké skupiny Himalaya 8000 zahájí v pondělí 22.října desetitýdenní kurzy lezení pro začátečníky i pokročilé. Přihlášky je možné poslat již jen do 19.října.
 Výuka bude probíhat v pondělí a ve čtvrtek vždy 1,5 až 2 hodiny odpoledne a večer na umělé lezecké stěně vhodné jak pro nováčky, tak pro zkušené lezce.
Cena pro dospělé je 3050,- Kč, pro studenty 1675,- Kč, zároveň ale horolezecká dvojice upozorňuje na svých webových stránkách na možnost skupinových slev.
Máte-li zájem spíš o skialpinismus a umíte alespoň průměrně lyžovat, nabízí vám dvojice horoleců týdenní pobyt v pohoří Tennengebirge v rakouských Alpách, během kterého vás naučí pracovat s lavinovými přístroji, správně se pohybovat v terénu, číst ho a sjíždět prudké svahy. Cena tohoto kurzu je 4 950,- Kč a zahrnuje ubytování, mapy i instruktora.
Termíny kurzů pro skialpinisty jsou naplánovány zatím dva, oba v březnu 2002.
Kontakt: bazaar@namche.cz, vomackova@ftvs.cuni.cz, nebo telefon 0604/269045

 

 

Smutná zpráva ze Slovenska


Po té, co vypadl z Galérie Ganku v pátek 10.8. horolezec z Ostravy a zlomil si páteř, po pádu ze stejné stěny zahynul tento pátek (17.8.) Vlado Tatarka. Více na webu ČHS

 

 

Jihozápadní stěna Kusum Kanguru


1.října odjela do Nepálu malá pětičlenná expedice organizovaná Krnovským horským spolkem. Výprava ve složení Ivan Foltýn, Roman Kamler, Pavel Chizňak, Slávek Vomáčko a Petr Strnadel se pokusí o první opakování anglické cesty v jihozápadní stěně Kusum Kanguru (foto), popř. o prvovýstup.

 

 

RockArt: kalendář 2002


Lenka Trnková na fotografii od P.Žofky v kalendáři na rok 2002 od RockArtu. PRAHA 24.září - Tak jako každý rok, i letos vydává reklamní a grafické studio RockArt velkoformátový nástěnný kalendář se snímky zahraničních fotografů (Sam Bié, Peter Mathis, Klaus Fengler, Petr Piechowicz, Heinz Zak, Radek Čapek...).
    Kalendář o rozměrech 47x65 cm má třináct listů a je vytištěný na kvalitním křídovém papíře. Knihařsky je zpracován tak, aby mohl být zavěšen na skobičku s možností listování, žádné trhání stránek. Fotografie je možné později oříznout a zarámovat na několik způsobů.
    K dostání bude kalendář ve většině prodejen s horolezeckým vybavením (Hudy sport apod.), ve vybraných knihkupectvích a na lezeckých stěnách či bouldrovkách. Je možné si ho objednat i formou dobírky na adrese Rock Art Design s.r.o., Čujkovova 30, 70030 Ostrava, tel:069-6745409, nebo e-mailem na adrese kalendar@rockart.cz. Cena kalendáře činí 330,- Kč včetně poštovného.

Náhledy stránek kalendáře najdete na adrese www.rockart.cz/2002/.

Pavel Žofka

    ZPĚT NAHORU

Zážitky Honzy ŘÍHY z letošních Tater na Horolezeckých novinách


tatry2.jpg (41343 bytes)               Článek včetně obrázků najdete ZDE            

 

Mezinárodní MČR v lezení na rychlost v Novém Boru


PRAHA 22.května - Titul Mezinárodní mistr ČR pro rok 2001 získá vítěz sobotního Mezinárodního mistrovství ČR v lezení na rychlost, které proběhne ve sportovní hale TJ Jiskra v Novém Boru. V pořadí první lezec z ČR získá titul Mistr ČR.
    Pořadatelem závodu je Český horolezecký svaz, stavět cesty bude Slávek Hrkal st., roli hlavního rozhodčího převezme Slávek Vomáčko. Závodit se bude v kategoriích žáci a žákyně (ročník 1986 a mladší); dorostenci (1984, 1985); juniorky (1985 - 1982); junioři (1982, 1983); muži, ženy (1981 a starší).
    Mistrovství ČR 2001 je současně nominačním závodem pro účast závodníků na MS v rychlolezení.
    Prezentace závodu proběhne v sobotu (26.května) v době od 8:00 do 9:45, zahájení závodu v 10:00 kvalifikací. Předpokládaný konec je v 16:00.
    Více informací lze získat na tel.0606-154 298 (Sláva Hrkal), tel.0603-156 755 (Libor Hroza), tel.0424-221 420 (Petr Mánek) a na stránkách ČHS.

 

Tým horolezců bude uklízet na Mount Everestu
PEKING 22. května (ČTK) - Tým asijských horolezců se chystá na nejvyšší horu světa Mount Everest, odkud chce odnést několik tun odpadků i těla mrtvých horolezců, která zde zbyla po předchozích tragických výpravách. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína.
    Čtyřiačtyřicet odvážlivců z Japonska, Číny, Jižní Koreje, Nepálu a Gruzie podniká poslední přípravy před výstupem v základním táboře ve výšce 6500 metrů.
    Horolezci počítají s tím, že v úseku mezi 6500 a 8000 metry nad mořem seberou dvě až tři tuny odpadků různého druhu od kyslíkových láhví přes stanové plachty a lana až po klasické obaly od potravin. Celkové množství odpadků na Everestu se dnes odhaduje na několik set tun. Členové výpravy hodlají odnést i některá z asi 200 těl obětí předchozích výstupů, která jsou většinou pohřbená pod vrstvou sněhu či ledu.
    Loňská expedice zorganizovaná Japoncem Kenem Nogučim zbavila horu 1,5 tuny rozmanitých odpadků.

 

    ZPĚT NAHORU

 

Zprávy o lezeckých úspěších Tomáše Mrázka naplnily české horolezecké weby


Tomáš Mrázek vylezl v italském Massone za 2 dny cestu "Reinies Vibes" (8c/8c+) a v dalším dni ji dvakrát zopakoval. Mezi tím ještě vylezl další 8b - cestu "Mike Jordan"..... Čtěte více na ClimbWebu.

 

Nepálští úředníci otevřeli pro horolezce devět nových vrcholů!!!
KÁTHMÁNDÚ (Nepál) 17.května (ČTK) - Horolezcům se v Himálaji otevírají nové vrcholy. Nepálské ministerstvo turistiky v rámci vyšší atraktivity povolilo výstupy na devět dosud nezlezených hor, z nichž jedna je vyšší než osm tisíc metrů.
    Nejvyšší nově přístupnou 'osmitisícovkou' je Lhotse Middle Peak, hora vysoká 8413 metrů ve východním Nepálu.
    Dalšími nově otevřenými vrcholy jsou Peak 38 (7590 m n. m.), Hunchi (7036), Numri (6677), Tengkangpoche (6500), P2 (6251), Thapa Peak (6012), Nheserku (5927) a Thorang Peak (5751).
    V současnosti je Nepálu přístupných 160 vrcholů.

 

Před deseti lety stanul na vrcholu Mount Everestu první Čech
PRAHA 15. května (ČTK) - Deset let uplynulo v pátek 17.května od doby, kdy na Mount Everest, nejvyšší horu světa (8850 m), vystoupil první Čech Leopold Sulovský. Na vrcholu stanul společně s Italem Battistou Bonallim po prvovýstupu z Tibetu, obtížnou severní stěnou přes Nortonův kuloár, přičemž nepoužil kyslíkový přístroj. Do dnešního dne vrchol pokořili ještě další tři Češi a v roce 1999 žena, která je dcerou českých emigrantů žijících ve Švédsku. Celý článek si můžete přečíst na Horolezeckých novinách

   ZPĚT NAHORU

   

Tragicky zahynul Babu Chiri Sherpa


Babu Chiri Sherpa, člověk, který desetkrát stanul na nejvyšší hoře světa - Mount Everestu, tragicky zahynul v neděli 29.4.2001 kolem čtvrté hodiny odpolední.
Stalo se tak v okolí druhého výškového tábora v západním Cwm na úpatí Mount Everestu. V okolí tábora, ve výšce 6350 m.n.m., odešel Babu fotografovat a již se nevrátil. Kolem půlnoci byl nalezen v 30 metrů hluboké trhlině. Vyprostit se ho podařilo až druhý den ráno a poté bylo jeho tělo přeneseno do základního tábora.

Babu Chiri držel mimo jiné i rychlostní rekord ve výstupu na Mount Everest, který měl hodnotu 16 hodin 56 minut.

Vaše projevy soustrasti můžete zanechat na http://www.thamel.com/babuchiri/index.html

 

 

VÝSTAVA ALPINE SHOW 2001
1. kontraktační výstava v ČR specializovaná na horolezectví a turistiku


17. - 18. srpna tohoto roku se ve sportovní hale Sky Clubu Brumlovka na Praze 4 uskuteční pod názvem ALPINE SHOW vůbec první kontraktační výstava v České republice věnovaná výhradně horolezectví a turistice. Výstava je připravována z podnětu výrobců a obchodníků, kteří nabízejí produkty v tomto odvětví. Odráží se tak jejich potřeba prezentovat se na skutečně odborně zaměřené akci. Tato kontraktační výstava bude tedy určená především odborníkům, tzn. obchodníkům, instruktorům, členům svazů, sportovních oddílů atd. Na výstavě bude prezentováno horolezecké vybavení, oblečení a obuv pro horolezectví a turistiku, batohy, kempingové vybavení, ale také např. i vybavení sportovišť, technika pro výškové práce, spojovací a navigační technika, literatura, cestovní kanceláře a pořadatelé sportovních akcí, atd. Výstavu doplní i bohatý doprovodný program, například odborné přednášky a testy, lezecká soutěž, módní přehlídka apod.
Výstavu pořádá STUDIO AXIS, spol. s r.o. ve spolupráci s Českým horolezeckým svazem a Klubem českých turistů. Mediálními partnery jsou časopisy Turista, Malý průvodce turistickým a vodáckým vybavením, Outdoor, Montana, Dobrudruh.
Záštita:
ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ a KLUB ČESKÝCH TURISTŮ
Místo konnání:
Sky Club Brumlovka
Vyskočilova 2, Praha 4
17. - 18. srpna 2001
9:00 - 18:00 hodin
Informace:
STUDIO AXIS, spol. s r. o., Korunní 106, 101 00 Praha 10
Tel./Fax: 02/ 7173 2095. Tel.: 02/ 6731 2680 linka 49
E-mail: stdaxis@attglobal.net
Mediální partneři:
Malý průvodce turistickým a vodáckým vybavením, Turista, Outdoor, Montana, Dobrodruh
Registrace u pořadatele:
STUDIO AXIS, spol. s r. o., Korunní 106, 101 00 Praha 10
Tel./Fax: 02/ 7173 2095. Tel.: 02/ 6731 2680 linka 49
E-mail: stdaxis@attglobal.net

   ZPĚT NAHORU

JERRY MOFFAT V BRNĚ !!!


(3.4. 2001, redakce www.climbweb.cz)
20. dubna 2001 v 18.00, Sál Břetislava Bakaly, Žerotínovo náměstí 6 („Bílý dům”), Brno
Temperamentní legenda skalního lezení, „ďábel z ostrovů” bude svým svérázným způsobem komentovat vlastní diapozitivy ze všech možných lezeckých oblastí ...
Celá pozvánka ZDE

Ve Vysokých Tatrách zahynul horolezec z Frýdku-Místku


Pečlivě si přečtěte tento smutný článek a zamyslete se nad tím, s jakým vybavením lezete (a zvláště po horách!!!) vy. Text článku naleznete ZDE.

 

Chata pod Rysy: kus střechy zůstal na místě
Z redakční pošty Horolezeckých novin, 20.března:
Ahoj,
dnes jsem mluvil telefonicky s Viktorem Beránkem. Lavina prý nezpůsobila takové škody jako loni. Kus střechy zůstalo. Chata je v podstatě odkrytá, po odházení trochy sněhu lze vejít normálně vchodem. Tento víkend již jde Viktor nahoru s dobrovolníky a tesařem, aby zabezpečil co se dá a aby se do chaty dostalo pokud možno co nejméně vody.
    Větrná smršť se prý prohnala i Tatrami, ale sněhu moc nenapadalo. Jen mráz a vítr, na Popradském plese je údajně 3 cm sněhu ... Největší sněhovou nadílku ale Viktor očekává ještě v dubnu a obává se, aby lavina na chatu nesjela třeba ještě jednou.
    Zatím prý nic nepotřebuje.
    Roman Ludvík, www.humpolak.cz

   ZPĚT NAHORU

 
Zkouška sil do velkých hor
Alpinský alpinistický pohár

PRAHA 20.března - S obdivuhodnými časy 31:02 a 32:50 doběhli 10.března ke sněhem zapadané kapli na Sněžce po výstupu severní stěnou kopce v rámci 1.závodu letošního Alpinistického poháru Milan Marhan a Martin Pekárek, oba z klubu AlpinIV DoHor1980. Každý závodník, si volil svoji trasu, doporučená výzbroj byla mačky a cepín, převýšení činilo cca 600m. POKRAČOVÁNÍ ZDE...

 

Slepý a jednonohý horolezec chtějí zlézt Everest
KATHMANDU 8.března - Vystoupit na nejvyšší bod Země, 8850 metrů vysoký Mount Everest, chtějí letos na jaře mimo jiné slepý americký horolezec Erik Weihenmayer (32) a jednonohý Baba Munindra Pal z Indie. Informuje o tom agentura Reuter.
    Erik Weihenmayer, člen desetičlenného amerického týmu, by se v případě svého úspěchu stal prvním slepým člověkem, který kdy na Everestu stál. Baba Munindra Pal, který je vedoucím sedmičlenné indické výpravy a chodí o berlích, se svým výkonem - pokud zleze nejvyšší horu světa - postaví vedle Američana Toma Whittackera, jednonohého horolezce, který zlezl jako první takto postižený člověk Mount Everest v květnu v roce 1998.
    Weihenmayer, horolezec z Denveru v Coloradu a veterán aljašské Mount McKinley, plánuje zlézt nejvyšší vrcholy všech světadílů. Minulý rok se pokoušel vylézt na 6812 metrů vysoký Ama Dablam v Nepálu, jeho výstup však překazilo špatné počasí.
    Dalším invalidním horolezcem, kteří se snažil vystoupit na Mount Everest, byl bezruký Kim Hong-Bin z Jižní Koreji, který minulý rok v říjnu vylezl až do výšky 7300 metrů.
    Na Everest dosud vystoupilo z obou jeho stran, nepálské i tibetské, celkem 984 lidí.

 

Praha 2.března - Český horolezecký svaz (ČHS) představil tento týden nový design svých www stránek


Nový design, obsah však bohužel zatím stále stejný... Uvidíme do budoucna.. (Už se to začíná malinkato lepšit ... začínají se objevovat alespoň trochu aktuální informace - psáno 14.3.2001)

 

Marek Havlík slavil úspěch v  Buoux


21.února vylezl Marek Havlík v Buoux přímé narovnání cesty Chouca (obtížnost cca 8b+ až 8c). Informuje o tom server Lezec.cz.

 

   ZPĚT NAHORU

Slovensko: Obnovenou Chatu pod Rysy po roce opět zničila lavina


VYSOKÉ TATRY 28. února (zpravodaj ČTK) - Chatař z vysokohorské Chaty pod Rysy Viktor Beránek má důvod ke smutku. Práce lidí, kteří celé léto pracovali na obnově chaty zničené lavinou začátkem loňského roku, totiž vyšla vniveč. Jak ve středu ČTK informoval Ján Kušnirák z Tatranské horské služby, Chatu pod Rysy, která je v zimním období nebydlená, v těchto dnech znovu zasáhla lavina. Přírodní živel zničil opravenou střechu a do značné míry zřejmě také provizorní zařízení vysokohorské útulny.
    Před rokem se škody odhadovaly na 2,5 miliónu korun; škody způsobené letošní lavinou prozatím nelze odhadnout, protože objekt je plný sněhu. V posledních týdnech ve Vysokých Tatrách napadlo množství nového sněhu a v horách i těchto dnech platí vysoký stupeň lavinového nebezpečí.
    Podle záchranářů z horské služby, kteří ve středu 28.února byli u Chaty pod Rysy, nelze s jistotou říci kdy k neštěstí došlo. Mohutná lavina však na chatu spadla zřejmě nedávno a část škod pravděpodobně způsobil i silný nárazový vítr.
    Viktor Beránek, který má chatu v pronájmu, celý uplynulý rok spolu s přáteli a desítkami brigádníků snášel na zádech z hor stovky kilogramů odpadu pocházejícího z trosek staré chaty a do hor zas vynášel materiál na její obnovu. Na rekonstrukci se řada lidí podílela finančními dary prostřednictvím veřejných sbírek vyhlášených jak na Slovensku, tak v České republice, odkud přicházelo mnoho turistů, kteří Chatu pod Rysy pravidelně navštěvovali.
    Nyní je těžké odhadnout, zda s příchodem jara příznivci chaty zahájí novou rekonstrukci. Mnohem pravděpodobnější je, že budou usilovat o povolení k výstavbě nové chaty na takovém místě, které by nebylo vystaveno lavinám.

 

Mé ruce mi při lezení nahrazují zrak

Na Horolezeckých novinách píše o sobě Honza Říha

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

   


Česká televize připravuje cyklus mapující české horolezectví


PRAHA 14. února (ČTK) - Historii dobývání 14 nejvyšších himálajských vrcholů českými horolezci zmapuje sedmidílný dokument České himálajské dobrodružství, který připravuje Česká televize v koprodukci se Studiem Budíkov. Jeho šéf Martin Kratochvíl ve středu novinářům řekl, že cyklus by měl být dokončen koncem května 2002. Na obrazovkách se má objevit o pět měsíců později.
    Režisér seriálu Zdeňek Gawlik řekl, že cyklus by neměl být pouze kronikou českého a československého horolezectví. "Každý díl zaměříme na určité téma, které zaujme i laika," řekl. Divák se tak díky seriálu dozví, jak jsou na tom horolezci při náročných výstupech s hygienou a stravováním.
    Pořadem bude provázet český horolezec a pokořitel osmi ze čtrnácti osmitisícovek Josef Rakoncaj. Autoři cyklu, jehož scénář připravuje spisovatel Miloň Jasanský, se chystají využít archivní záběry českých i zahraničních horolezců. Plánují také natáčení aktuálních rozhovorů v autentickém prostředí.
    První československá výprava se do Himálaje vydala na podzim roku 1969. Tehdy zdolala vrchol Annapurny IV. ve výšce 7525 metrů nad mořem. Od té doby se uskutečnilo téměř 100 dalších expedic. Českoslovenští a později i čeští lezci objevili 25 nových cest na nejvyšší himálajské vrcholy. Ve dvou případech pak jako první vystoupili na do té doby nezdolané hory.

   ZPĚT NAHORU

Rakouská horská služba už nezachraňuje zadarmo


VÍDEŇ 13. února (AFP/ČTK) - V Rakousku skončilo zlaté období bezstarostnosti nejen lyžařským turistům, jejichž krédem bylo "hlavně si pořádně zařádit, případné důsledky nejsou z materiálního hlediska moje věc". Rakouská horská služba totiž už určitou dobu každou záchrannou akci zachraňovanému vyúčtovává, a s ohledem na náročnost takových operací bývají faktury dost "mastné", napsala agentura AFP.
    "Už to není zadarmo a lidé se musí připravit na zaplacení účtu, pokud hledají dobrodružství mimo sjezdovky a skončí špatně," říká šéf rakouské horské služby Reinhold Dörflinger. "Touha lyžařů po extrémních prožitcích se totiž stále častěji rozchází se zodpovědností, a to i každého za sebe sama," dodává.
    Odvoz zraněného z místa nehody vrtulníkem stojí až 220.000 šilinků, spolu s náklady na případnou větší pátrací akci může celkový účet vystoupat na řádově 300.000 šilinků (asi 780.000 Kč). Rekreační pojištění, které má většina lyžařů, takové náklady nekryje. Rakouské pojišťovny, jež donedávna záchranné práce v horách plošně hradily, už pro nebývalý nárůst těchto nákladů za poslední desetiletí ze systému vystoupily. Počet lyžařů, kteří krajně riskují, opouštějí vymezené sjezdovky či lyžařské trasy a pouštějí se na lavinové svahy, přitom každoročně roste. Loni zachraňovala rakouská horská služba v Alpách na 7000 osob, což je o 50 procent více než v 70. letech.
    Jediným řešením je předkládání účtů provinilcům, což je ostatně i celkově spravedlivější. Řada zachráněných se však placení vyhýbá, proto má rakouská horská služba v řadě zemí smluvní advokáty, kteří se tvrdě a úspěšně zabývají vymáháním pohledávek. Nejhorší zkušenosti mají záchranáři v tomto ohledu s Američany a Kanaďany, kteří nejčastěji mají sklony zmizet po záchraně bez placení.
    Požadavky horské služby přitom nejsou nijak přemrštěné. Záchranáři pátrající po ztracených nebo po zasypaných lavinou bez ohledu na počasí a denní dobu jsou odměňováni 200 šilinky za hodinu namáhavé práce ve vysokohorských podmínkách. Jsou to vesměs dobrovolníci, kteří po tu dobu opustí své zaměstnání nebo řemeslo, a přicházejí tedy o peníze. Na rychlé prohledávání velké laviny je jich často třeba najmout stovku a náklady se načítají.
    Vrtulníky poskytuje k záchranným letům rakouský automotoklub ÖAMTC. Také ten musí nějak krýt aspoň provozní náklady, proto předkládá účty. "Pokud ale někdo opravdu platit nemůže, uděláme výjimku. V zásadě však požadujeme, aby účty byly zaplaceny," říká mluvčí ÖAMTC Elisabeth Pfnierová.
    Záchranáři se také musí často potýkat s výmluvami postižených na špatné značení tras či na špatnou předpověď počasí. "Je to naprosto absurdní," prohlašuje lyžařský trenér Michael Larcher. "Když se někdo rozhodne opustit vyznačený terén a dopadne špatně, nemůže se vymlouvat na předpověď počasí."

   ZPĚT NAHORU

V kinech horolezecký thriller Vertical Limit


Vertical Limit
PRAHA 13. února (ČTK) - Hned po své premiéře se o víkendu do čela nejúspěšnějších titulů tuzemských kin dostal americký horolezecký thriller Vertical Limit. Nenechalo si ho ujít 22.692 diváků, kteří v pokladnách kin zaplatili téměř 2,2 miliónu korun. Více informací ZDE...

   ZPĚT NAHORU

Tatry si vyžádaly druhou letošní oběť, stal se jí horolezec z ČR


KOŠICE 7. února (zpravodaj ČTK) - Druhou letošní oběť si vyžádaly v noci na středu 7.února Vysoké Tatry, když ve stěně Malého Kežmarského štítu zemřel český horolezec z Mníšku pod Brdy. Jak ČTK informoval člen Tatranské horské služby Gejza Haak, k neštěstí došlo v úterý večer při sestupu dvojice horolezců ve Stanislawského cestě nazývané "Weberovka". Obaja horolezci boli zo steny vyprostení v dopoludňajších hodinách. Celá akcia sa ukončila až odpoludnia.
    Při slaňování stěny se dvojici horolezců přetrhla jistící smyčka, takže jeden z nich po přibližně stometrovém pádu zůstal viset na laně s těžkými zraněními, kterým na místě podlehl. Záchranářům se po celonoční akci podařilo oba horolezce vyprostit ve středu dopoledne. Druhý z horolezců nehodu přežil a byl v silně podchlazeném stavu dopraven do bezpečí. Celá akce byla skončena až odpoledne.
    Jak uvedl Haak, členové tatranské horské služby se o neštěstí dověděli zanedlouho po události a ještě v noci vyrazili do hor na záchrannou akci. Skupina 17 záchranářů spolu s desítkou horolezců, kteří v té době pobývali na Chatě u Zeleného plesa, vyrazila nahoru Německým žebříkem, odkud se asi 400 metrů spustili na ocelovém laně k oběma horolezcům.
    Haak také v souvislosti s tímto neštěstím varoval horolezce před úmyslem podnikat túry do vysokohorského prostředí. V důsledku výrazného oteplení, které nastalo po vydatném sněžení v uplynulém týdnu, je totiž v Tatrách vyhlášeno zvýšené lavinové nebezpečí. Loni ve Vysokých Tatrách zahynulo 16 lidí.
    Ladislav Kerekeš

Tatry: nehoda
KOŠICE 3. února (zpravodaj ČTK) - Neštěstím skončila výprava českých horolezců, kteří se ve čtvrtek vydali na přechod hřebene Západních Tater. Jak v sobotu ČTK informoval Rudolf Žuffa z Tatranské horské služby na Zverovce, 26leté Šárce S. z Nového Města nad Metují se stala tato túra osudnou, když v pátek odpoledne v oblasti Baníkovského sedla uklouzla a následný pád z několikametrové výšky nepřežila.
    Záchranářům se mrtvé tělo české turistky podařilo za pomoci vrtulníku dopravit z hor až v průběhu sobotního dopoledne.
    Jak Žuffa dále uvedl, neštěstí se stalo v oblasti prvních řetězů směrem od Baníkovského sedla ke Třem kopám v poměrně náročném terénu Západních Tater, známějších jako Roháče.
    Ačkoli záchranáři k akci vyrazili už v pátek vpodvečer, pátrání po české horolezkyni museli přerušit kvůli špatným povětrnostním podmínkám ve dvě hodiny v noci.
    Podle informací Tatranské horské služby také nyní v Tatrách sněží, přičemž v posledních hodinách napadlo 40 centimetrů nového sypkého sněhu, což znamená zvýšené lavinové nebezpečí.

   ZPĚT NAHORU

Tatry: Horský nosič v lavině


PRAHA 27.ledna (sobotní slovenský deník Pravda) - Krušné chvíle prežíval vo štvrtok popoludní mladý nosič zo Zbojníckej chaty. Práve smeroval hore s nákladom, keď sa nad Dlhým plesom vo Vežkej Studenej doline prevalila lavína. Preletela cez chodník a nosiča aj s obrovskou krošňou strhla so sebou. Možno si v tej chvíli nevdojak spomenul aj na svojho kolegu z vedžajšej Téryho chaty, ktorý v lavíne pred rokom zahynul.
    "Našťastie množstvo spadnutého snehu nebolo vežké, podarilo sa mu pomerne rýchlo vyhrabať. Horšie to bolo s krošňou. Tá aj s nákladom ostala trčať v lavíne a až do večera sme na svahu zbierali zásoby," popísal podvečerné náročné chvíle chatár Ľudovít Záhor. Hoci záchranári z Tatranskej horskej služby nemuseli nosiča zachraňovať, predsa len sa v piatok predpoludním vybrali lavínu premerať. "Podža tých informácií, ktoré máme, nebola vežká. Spadla zo svahu, na ktorý bol nafúkaný sneh," povedal službukonajúci záchranár Ján Kostka. Aj keď podža jeho slov sú chodníky na otvorené vysokohorské chaty bezpečné, pozor by si mali dávať najmä horolezci. Odmäk spôsobil, že v žlaboch pod tatranskými štítmi platí lavínový stupeň číslo dva.

 

Rozloučení s Filipem Šilhanem
V sobotu 13.ledna tragicky zahynul v Ötztalských Alpách jeden z nejznámějších českých horolezců Filip Šilhan. Psalo se o tom na většině zpravodajských i lezeckých webů. 

Podívejte se SEM.

   ZPĚT NAHORU
Slepý Američan chce vylézt na jaře Everest
PRAHA 10.ledna - Americký horolezec Erik Weihenmayer (32), který je úplně slepý, se chce pokusit letos na jaře o výstup na nejvyšší horu světa, 8850 metrů vysoký Mount Everest. Stal by se tak prvním nevidícím, který na Everest vystoupil. Informovala o tom agentura Reuters na základě úterního prohlášení organizátorů akce.
    Erik Weihenmayer, žijící v Denveru v Coloradu, plánuje uskutečnit svůj výstup jako člen 10-členného amerického týmu tradiční cestou přes Jihozápadní sedlo, kudy šli před 47 lety i první přemožitelé Everestu Sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay Sherpa. Po ledovci i při lezení ve skále se pohybuje sám bez cizí pomoci a nevyžaduje stálou společnost, ale někoho poblíž sebe potřebuje v mixech, kdy se lezení ve skále mísí s lezením v ledu a sněhu. Radu a informaci ohledně terénu potřebuje také v traverzech, ale nechce, aby se ho někdo dotýkal.
    "Lezu, protože mám rád dobrodružství," řekl Weihenmayer agentuře Reuters během loňského výletu v Nepálu. "Poznávám sám sebe i okolní svět."
    Weihenmayer, který stanul i na vrcholu aljašské McKinley, by rád zlezl nejvyšší vrcholy všech světadílů. Minulý rok se pokoušel o 6812 metrů vysoký Mount Ama Dablam v oblasti Everestu v Nepálu, jeho výstup ale překazilo počasí.
    V květnu roku 1998 zlezl Everest postižený americký horolezec Tom Whittacker, který má amputovanou jednu nohu. Korejský horolezec Kim Hong-Bin, který má amputované ruce, dosáhl minulý rok v říjnu výšky 7300 metrů.

   ZPĚT NAHORU
Silvestrovské Hejnice pojedenácté...
HEJNICE 31.prosince 2000 - Posledním závodem lezců v roce 2000 byly Silvestrovské závody v Hejnicích. Ve čtyřech kategoriích bylo k vidění více než 70 závodníků a spousta pěkných výkonů. Mládež a ženy lezli jednokolově, z mužské kategorie postoupilo z kvalifikace 12 nejlepších do finále. Obtížnost kvalifikace i finálové cesty gradovala, o pořadí rozhodovaly doslova centimetry.
    V chlapcích přelezl všechny své soupeře Libor Hroza z Děčína (Singing Rock, Saltic), mezi dívkami se totéž povedlo domácí Petře Melicharové (Triop). Petra dominovala i v ženské kategorii, své soupeřky přelezla o několik metrů.
    Muži měli trať o několik chytů chudší, silový závěr zvládlo jen 8 ze 44 startujících. Ve finále měl nejvíce sil Honza Kareš (HO 3000), dosáhl o tři chyty dále než jinak ve velké pohodě lezoucí Kairat Rachmetov. Třetí místo získal Radim Nosek velice těsně před J.Rajským, Z.Lankem a M.Zedkem.
    Pořadatelé chtějí touto cestou poděkovat sponzorům, kteří věnovali pro nejlepší hodnotné ceny - SALEWA Semily, MAKAK Jablonec, RED POINT Teplice n.M., SALTIC Zlín, LANEX Bolatice, TREKKING SPORT Mn.Hradiště, ALPINE DIRECT Liberec, HUDY Sport Liberec, MAMMUT Šťáva...
    Jan Kašpar

Přehled nejlepších:
Chlapci do 15 let:
    1. Libor Hroza, Děčín (Singing Rock, Saltic)
    2. Zdeněk Melichar, Hejnice
    3. Jakub Hyxa, Hejnice
Dívky do 15 let:
    1. Petra Melicharová, Hejnice (Triop)
    2. Lucie Hrozová, Děčín (Saltic, Singing Rock)
    3. Kateřina Kupilíková, Jablonec (Vertical Sport)
Ženy:
    1. Petra Melicharová, Hejnice (Triop)
    2. Lucie Hrozová, Děčín (Saltic, Singing Rock)
    3. Lucie Loudová, Liberec
Muži:
    1. Jan Kareš, HO 3000
    2. Kairat Rachmetov
    3. Radim Nosek, Liberec
    4. Jiří Rajský, Liberec
    5. Zdeněk Lank, Liberec

 

   ZPĚT NAHORU

Lavina ve Vysokých Tatrách


VYSOKÉ TATRY 28.prosince (zpravodaj ČTK) - Až druhý den pozdě odpoledne se podařilo záchranářům Tatranské horské služby dopravit z hor do nemocnice dva z šesti německých horolezců, které minulý týden ve středu kolem 16:00 SEČ strhla v oblasti masivu Široké věže ve Vysokých Tatrách lavina. Jak ČTK řekl Vlado Tatarka z Tatranské horské služby, naštěstí nikdo z horolezců nepřišel o život, dva vyvázli se zlomeninami a zbývající čtyři bez zranění.
    Ačkoli záchranáři zahájili akci hned po ohlášení události ve středu večer, kvůli nepříznivému počasí museli se zraněnými horolezci zůstat v noci ve stanu a v sestupu mohli pokračovat až ve čtvrtek. V Tatrách v tu dobu zuřila vichřice. Také proto mohl být vrtulník Letecké záchranné služby k transportu zraněných horolezců nasazen až poté, co se záchranářům dvojici Němců podařilo snést k hranici lesa.

 

Horolezecké noviny píší o Honzovi Říhovi

         text článku zde ...


 

Soňa Vomáčková

Himalájské osmitisícovky Soni Vomáčkové


 PRAHA 9.prosince - Naše současná nejúspěšnější horolezkyně Soňa Vomáčková bude ve čtvrtek 14.prosince v Brně promítat diapozitivy ze svých výstupů na Mount McKinley (6194 m, Aljaška) a z výstupů na himálajské osmitisícovky Lhotse (8516 m), Makalu (8463 m) i z nedávné podzimní expedice na posvátnou Kangchenjungu (8586 m), třetí nejvyšší horu světa.

   ZPĚT NAHORU

Silvestrovský horolezecký závod v Hejnicích


PRAHA 27.listopadu - Horolezecký oddíl Hejnice pořádá v pátek 29.prosince 11. ročník Silvestrovských horolezeckých závodů. Informoval o tom J.Kašpar.

Termín: pátek 29.prosince 2000
Místo: umělá stěna v tělocvičně ZŠ v Hejnicích (okres Liberec)
Čas: prezentace do 9:00, pak start mládeže, poté ženy, muži
Kategorie: chlapci a dívky roč.1985 a mladší, muži, ženy
Pravidla: lezení na obtížnost, upřesněna na startu mládež a ženy jednokolově, muži dvojkolově
Startovné: mládež + ženy - 20,-Kč, muži - 40,- Kč
Závodníci z kategorie mládež mohou startovat i mezi dospělými!

Další informace: J.Kašpar, tel. 0427/322554
e-mail: kaspiny.j@worldonline.cz
Pro všechny připraven dobře zásobený bufet :-)

 

MČR na pražské Ruzyni uzavřelo seriál ČP

 PRAHA 26.listopadu - Víkendové Mistrovství České republiky a zároveň Finálový závod Českého poháru Petrol Plzeň ve sportovním lezení na obtížnost vyhrál junior Tomáš Mrázek, který jako jediný topoval finálovou cestu mužů, a juniorka Kateřina Čintalová společně s Věrou Kotasovou.
    Druhé místo v mužích obsadil junior Jakub Hlaváček, o třetí místo se podělili junior Petr Solanský s Markem Havlíkem. Třetí ženskou pozici obsadila Lenka Trnková.
    Úplnými vítězi seriálu ČP se stala Věra Kotasová s 320 body a Tomáš Mrázek s 293 body.
    Celkem se na pražské Ruzyni sešlo 19 závodnic a 71 závodících mužů. Vynikající práci odvedl podle trenéra lezců Slávka Vomáčka stavitel cest, kterým byl Andrej Chrastina.

 Výsledky:
Muži:
1. Tomáš Mrázek jun. (Rock Pillars-MLO), 2. Jakub Hlaváček jun. (Triop), 3. Petr Solanský jun. (Saltic), 3. Marek Havlík (Alpinus), 5. Marek Repčík (Anatom)
Ženy:
Čintalová Kateřina jun. (SKMK Modra), 1. Věra Kotasová (Rock Pillars, HudySport, Part, Nutrend), 3. Lenka Trnková (Spoltrade group, USK Slavie), 4. Jitka Kuhn-Gáberová (Saltic), 5. Lucie Rajfová jun. (Triop, Univerzita Brno)

Výsledky ČP:
Muži:
1. T.Mrázek (293b), 2. J.Hlaváček (244,3b), 3. M.Havlík (236,6b), 4. P.Solanský (170,6b), 5. R.Souček (152,8b), 6. J.Oliva (138,5b)
Ženy:
1. V.Kotasová (320b), 2. L.Rajfová (203,3b), 3. L.Trnková (203,2b), 4. J.Kuhn-Gáberová (196,5)

   ZPĚT NAHORU

Rakousko: Horští průvodci zproštěni viny


INNSBRUCK 15. listopadu (ČTK) - Tři rakouští horští vůdci, kteří v prosinci 1999 vedli výpravu německých turistů, z nichž devět zahynulo pod lavinou v tyrolském Jamtalu, byli v úterý zemským soudem v Innsbrucku zproštěni viny na tomto neštěstí. Oznámila to agentura APA s tím, že rozsudek ale ještě nenabyl právní moci.
    Skupina 14 německých alpinistů vyrazila 28.prosince 1999 přes spousty nového sněhu do horské chaty Jamtal, kde chtěla slavit příchod roku 2000. V nadmořské výšce 2000 metrů pak skupinu ve vzdálenosti pouhých 200 metrů od cíle překvapila lavina. Ačkoli záchranná služba zasáhla téměř okamžitě, devět osob bylo z laviny vyproštěno již mrtvých.
    Místní průvodci, které spolu s čelem skupiny lavina nezasáhla, byli obviněni ze "zabití z nedbalosti za zvlášť nebezpečných okolností". Nechali se totiž umluvit k vyražení do hor poté, co skupina několik dní čekala na lepší počasí. Podle žaloby si však museli být vědomi na základě svých zkušeností, které je opravňují k práci horských vůdců, že lavinová a povětrnostní situace je nadále velmi nebezpečná.
    Soudkyně Ingrid Brandstätterová však v úterý rozhodla, že 30 centimetrů nového sněhu je v Alpách "běžná situace", a protože ani vítr tehdy nebyl "nijak silný", neporušili průvodci odchodem se skupinou žádná základní pravidla svého povolání. Skutečnost, že k neštěstí přesto došlo, je třeba přičíst nanejvýš "běžné lidské chybě" v hodnocení situace, která nepřekračuje míru kauzální náhody; té přitom není v lidských silách zabránit.

 

(Materiály povětšinou přejaty z horolezeckých novin.)

 

   ZPĚT NAHORU