Úvod

Seznam členů

Jak lezeme

Co se plánuje

Co se stalo

Lezecké aktuality

Průvodci na síti

Odkazy

Kniha návštěv (forum)

Oddílová knihovna

Napište adminovi

 

 

 

 

 

 

 

Zkouška sil do velkých hor
Alpinský alpinistický pohár

PRAHA 20.března - S obdivuhodnými časy 31:02 a 32:50 doběhli 10.března ke sněhem zapadané kapli na Sněžce po výstupu severní stěnou kopce v rámci 1.závodu letošního Alpinistického poháru Milan Marhan a Martin Pekárek, oba z klubu AlpinIV DoHor1980. Každý závodník, si volil svoji trasu, doporučená výzbroj byla mačky a cepín, převýšení činilo cca 600m.

Jan Šlechta první ze 4 částí Alpinského alpinistického poháru popisuje takto:
    Po sestupu polským Obřákem stanulo na startu před Domem Lomnicznym (1002 m n.m.) 7 statečných ze 2 českých alpinistických klubů. Převýšení 600m, vzdálenost ke středu hory nepatrná. Z Polska prosvěcovalo mlhavý závoj slunce, na české straně seděly těhotné dešťové kapky, zatím schované v mraku. Exkomunikace od všemožných civilizací úplatných autorit v tuto chvíli nehrozila. Pocit individuelní svobody se přelil do neúprosného souboje s vlastním tělem, psychikou a morálkou, aby se na vrcholu vrátil v podobě euforie a vnitřního poznání: jsem to stále ještě já a mohu do velkých hor.

Pro názornou představu, co Alpinistický pohár obnáší: máte před sebou horu s převýšením 1000m. Nejprve musíte ve sněhu svižně absolvovat 600m převýšení, potom lezete RP 10 délek skalního lezení vám namíru šité obtížnosti, v závěru pak několik délek zvláštní technické obtížnosti. Při sestupu musíte absolvovat asi 30 km zasněženého hřebene.
    Hodně zdaru na vaší hoře v letošním 8.ročníku a nezoufejte: výstup se sestupem si můžete na čtyřikrát rozložit ( viz termíny a umístění 8.ročníku dále v článku).

Pravidla:

Summitrun
Závod je implementován na severním svahu Sněžky. Start je hromadný. Vítězí ten, kdo je první na vrcholu (ve vstupu do kaple). Každý si volí svoji trasu, doporučená výzbroj je mačky a cepín. Pohon pouze vlastními silami. Převýšení činí cca 600m.
Rocking
Oblast soutěže na příští rok je zvolena vždy při dojezdu Rallye. Zatím se vystřídali Černolice, Srbsko (3x), Bořeň, Suché skály a Kozelka. Každá oblast má svá specifika, a tak přesná pravidla se tvoří až večer před závodem v blíže určené hospodě. Všude se ale leze 10 odlišných cest RP. Za každou vyvedenou cestu se přičítají body podle její obtížnosti (8- je 7 2/3 bodu, 8+ je 8 1/3 bodu). Je-li cesta vylezena na lehčím konci lana, lezec si odečte 2 body. Spadne-li lezec v cestě nebo si šlápne na resp. se přidrží jisticího bodu, počítá se mu 0 bodů. Takovou cestu si může lezec zopakovat až do té doby než na ní zaznamená bodový zisk.
Artwall
Ve svahu je vybudována umělá stěna. Hodnotí se technika překonávání jednotlivých úseků 0 až 5 body. Při stejném počtu bodů rozhoduje čas. Leze se intervalově.
Rallye
Závod je implementován na hlavním hřebenu Krkonoš. První den se přichází z doliny na Voseckou boudu, kde je mezi 10 a 12 hodinou start 1. rychlostní zkoušky. Ta končí na Špindlerově boudě, trasa a výzbroj je libovolná, pohon vlastními silami. Do večera následuje ještě přesun na Luční boudu. Druhý den je závod dokončen 2. rychlostní zkouškou od Luční boudy na Pomezní boudy. Trasa musí vést přes vrchol Sněžky a zpravidla se startuje Gundersenovou metodou podle rozestupů z minulého dne.
Jednotlivci
Každý ze 4 závodů se v jednotlivcích hodnotí body 16,15,14,…,1 bod za prvních 16 míst. Tyto se pak sčítají do celkového pořadí.
Družstva
Pořadí družstev se hodnotí v každém závodě 8,7,6,…,1 bod na prvních 8 místech. Přednostně se v každém závodě hodnotí družstva úplná (tj. 3-členná), dále pak 2-členná a je-li třeba i 1-členná. Podobně jako v jednotlivcích pak vzniká celkové pořadí.

Summitrun: O vítězi rozhoduje vhodná volba tratě l (vrcholu - předskalí lze dosáhnout po libovolné linii hory) v kombinaci s volbou obuvi m a typem a hloubkou sněhu s. Zdá se, že platí l=dm/ds.
Rocking: Jedno zaváhání může znamenat pád do hluboké propasti startovního pole. Vyplatí se lézt na hranici svých možností, ale ne za ní.
Artwall: Leze se na krásu, techniku a účelnost.
Rallye: 2 rychlostní zkoušky během náročného přesunu do základního tábora.

Termíny a umístění zbývajících soutěží letošního 8.ročníku poháru:
Rocking: 19.,20.května 10 hodin, Bořeň
Artwall: 18.11. 10 hodin, Štěchovická přehrada - Svatojánské proudy
Rallye: 1.,2.12. 10 hodin, Harrachov - Vosecká b. - Luční b. - Pomezní Boudy

Veškeré další informace o Alpinském Alpinistickém Poháru dostanete na telefonních číslech 41441334 nebo 22135488. Pokud chcete informaci písemně, na záznamník, faxem nebo e-mailem, pište na adresu Jan Šlechta, Antala Staška 41, 140 00, Praha 4 - Krč, faxujte na č. 02-22135490, mailujte na slechta@agit.cz

Výsledky prvního ze 4 závodů letošního Alpinského poháru (*.doc, 206kB)
Rekordy a historie Alpinského poháru (*.doc, 290kB)

 

ZPĚT